Газета Волинь від 17 квітня 2009 року
Хоч і кажемо, що шлюби укладаються на небесах, все ж людина прагне дослідити, від чого залежить їх міцність. Британський математик Джеймс Мюррей вираховує ймовірність розлучення сімейних пар за... п'ятнадцять хвилин. Він передбачив міцність шлюбу 94 відсотків подружніх пар, які взяли участь у його дослідженні. Професор записував бесіди подружжя.
Пара у цей час обговорювала якесь болісне питання - секс, гроші, стосунки з родичами. Позитивні бали отримували пропозиції, у яких були співчуття, гумор, відчуття щастя. А агресивні або зневажливі фрази оцінювались низько. Математик запевняє, що зневага - більш руйнівна властивість, ніж огида, гнів чи сум. Отож, отримані дані Джеймс Мюррей перевів у графічний вигляд: якщо в одного з пари графік виявлявся стійко негативний, то вчений пророкував неминуче розлучення.
У цю формулу закладаються, як правило, відповіді людей, які знайомі не один день, уже, як кажуть, з'їли пуд солі. А ось коли йдеться про тестування тих, хто тільки-но збирається побратися, то їх провокували на відверту бесіду.
Крім того, є тести, в основі яких не математичні, а хімічні формули. На Заході деякі пари, за бажанням, можуть дізнатися, чи підходять одне одному за... невідчутним іншій людині запахом її одягу.
А ось лучанин Олександр Висоцький (на фото) уже понад двадцять років досліджує біоритми, які дають можливість діагностувати сумісність біополів чоловіка і жінки. За результатами своїх досліджень він прийшов до висновку, що для зародження, збереження і розвитку почуття любові необхідно, щоб інтелектуальні, емоційні і фізичні біоритми партнерів максимально співпали. До речі, перша публікація з приводу цих досліджень була надрукована у вісімдесятих роках минулого століття в нашій газеті. Ці дослідження пан Олександр продовжив у книзі "Моя "формула кохання". Отож, наша розмова почалась з екскурсу в минуле...
Катерина ЗУБЧУК
- З чим пов'язане ваше захоплення теорією трьох біоритмів?
- Своєрідним поштовхом стала стаття (не пригадую де прочитана), в якій висловлювалась думка про вплив біоритмів на взаємостосунки закоханих. Зокрема, ось ці слова: "Підйом емоційного ритму настає на чотирнадцятий день, це стан найвищого нервового збудження. Кажуть, що він сприятливий для закоханих". Неважко здогадатися, що цей максимум повинен бути в обох. Відповідно й біоритми мають співпадати.
- Тоді ви й зробили свої перші розрахунки?
- Перші розрахунки сумісності емоційних ритмів і їх стану на момент знайомства двох людей я зробив ще у січні 1984 року. Через півтора року я служив в армії і вже на основі таких розрахунків пояснював своєму однополчанину, що дівчина його навряд чи дочекається через несумісність їхніх емоційних ритмів. А після армії, в 1987 році, я навчався в інституті. Разом з товаришем ми зібрали дати народження і прорахували сумісність десяти сімей однокурсників. У дев'яти пар співпадали емоційні ритми, трохи менше -фізичні, ще менш - інтелектуальні. А, як сказано у древньоіндійському трактаті "Гілка персика": "Потяг душі народжує дружбу, потяг розуму - повагу, а потяг тіла народжує бажання. Поєднання всього цього народжує любов". У мене ця ідея одержала назву "формула кохання". Я перерахував біоритми сотень студентів. А за двадцять років дослідив сумісність більше 25 тисяч пар. Всі результати узагальнені в моїй книзі.
- А чому "формула кохання?"
- Тоді модною була група "Діалог". В одній з пісень, яку вона виконувала, є такі рядки: "А на улице весна давно, вещества бурлят в крови и еще не решено уравнение любви". А перед цим вийшов фільм Григорія Горіна "Формула кохання", де в одному з епізодів Каліостро каже: "Я хочу побудувати "формулу кохання". Люди перестануть страждати і будуть щасливі. Всі поголовно!". Про всезагальне щастя думати якось не хочеться. Але ідея, як би вона не називалась, "працює", і це видно з того, що мій сайт в Інтернеті користується попитом. За сім років існування сайту на нього зайшло до 500 тисяч чоловік.
- Може, більш як за двадцять років ваше захоплення переросло у серйозну справу, яка вас і годує?
- Ні, це все-таки і залишилось на рівні захоплення. В нашому пострадянському суспільстві психолог потрохи завойовує авторитет. А теорія біоритмів (як і астрологія, якою я теж займаюсь) поки що туго пробивається. У нас поки людина не наб'є, як кажуть, лоба, то ні в що не повірить. Аналізуючи любовні стосунки з точки зору сумісності біоритмів, бачиш, що наші почуття не настільки таємничі і божественні. Біоритмологія дає можливість по-новому оцінити взаємостосунки чоловіка і жінки, утворюючи певну схему, каркас, зруйнувати який практично неможливо.
- Що берете за основу у своїх розрахунках?
- Дату народження.
- І читачам, звичайно, цікаво дізнатись про ідеал, тобто сумісність трьох біоритмів.
- Якщо три біоритми співпадають більш як на 80 відсотків, то це і є ідеал. Душа радіє, коли бачиш такі пари. У такій сім'ї не тільки подружжю затишно й комфортно, а й тим, хто зустрічається з ними. У гості до такої сім'ї хочеться прийти ще, тут одержуєш позитивний енергетичний заряд. На вулиці таку пару виділити без відповідної підготовки трудно, тому, що їх стосунки - це норма, а в очі впадають, як правило, відхилення, винятки.
На жаль, і такі пари розпадаються. І справа не в правильності чи неправильності теорії, а у взаємостосунках. Насамперед має бути повага, взаєморозуміння. Стосунки треба будувати, а не пускати на самоплив, потураючи всім своїм низьким бажанням. У близьку людину потрібно вкласти свою душу, силу, енергію, стати її невід'ємною часточкою.
- Тобто і біоритми, їх сумісність не врятують, якщо нема бажання вибудовувати свої стосунки?
- Звичайно. Біоритми (їх сумісність) - це не панацея. Це лише фундамент для того, щоб щось вибудовувати на ньому.
- Пане Олександре, ви сказали, що багато людей заходить на ваш сайт в Інтернеті. Це двосторонній зв'язок чи кожен може сам, скориставшись запропонованою формулою, вирахувати свої біоритми, їх сумісність з біоритмами партнера?
- В основному люди заходять на сайт і самостійно вираховують свої біоритми. Інтернет тим і зручний, що зберігається анонімність. Але буває і двосторонній зв'язок. Дехто наводить контакт зі мною, щоб я порахував сумісність біоритмів.
... А в мене на язиці крутиться запитання: "А ви собі за біоритмами вирахували половинку?" І я, звичайно, не втримуюсь і запитую про це пана Олександра, бо відсутність на руці в чоловіка обручки ще нічого не говорить. Мій співбесідник, як він висловився, живе сам, але не самотній - "просто до серйозних стосунків не дійшло". Бо для серйозних стосунків, тобто створення сім'ї, потрібно мати відповідні матеріальні статки. І це лише одна сторона медалі. Як з'ясувалось, пан Олександр відноситься до тих, хто переконаний, що поки двоє людей зустрічаються, то їм цікаво. А коли офіційно оформляють свої стосунки, коли доходить до побуту ("А ти хліб купив?"), то ця цікавість зникає.
- А, може, ви просто свою половинку ще не зустріли? - допевняюсь.
Це питання залишилось відкритим...